خانه / دسته‌بندی نشده / کیفیت هوای اراک در شرایط هشدار است

کیفیت هوای اراک در شرایط هشدار استرضا میرزایی در گفت و گو با ایرنا افزود: بر اساس اطلاعات مرکز پایش و ثبت آلاینده های هوای استان مرکزی، غلظت ذرات معلق کمتر از 2 و نیم میکرون در هوای اراک در ساعت 8 صبح به 41 میکروگرم بر متر مکعب رسید و در ساعت 11 به 50 میگروگرم بر نتر مکعب افزایش یافته است.
وی بیان کرد: شاخص استاندارد سنجش آلاینده های هوا 35 میکروگرم بر متر مکعب است و بر اساس اطلاعات و آمار به دست آمده از دستگاه های سنجش آلایندگی در سطح اراک، حاکی از افزایش آلاینده ها و ذرات معلق کمتر از 2 و نیم میکرون است.
معاون نظارت و پایش اداره کل محیط زیست استان مرکزی ادامه داد: تردد در محیط های باز در روزهایی که هوا ناسالم است برای گروه های حساس از جمله زنان باردار، بیماران قلبی و ریوی، کودکان و بیماران سخت درمان، آسیب پذیری بیشتری دارد که توصیه می شود این افراد در صورت امکان از منازل خارج نشوند.
کلانشهر اراک با 520 هزار نفر جمعیت مرکز استان مرکزی است که به لحاظ اقلیمی از سه سمت با کوه محصور شده و از یک سمت نیز با تالاب کویری میقان همجوار است.
وجود کانون ها و چشمه های غبار نمکی در تالاب کویری میقان اراک یکی از عوامل بالقوه برای آلایندگی این کلانشهر است و با کمترین وزش باد ریزگردها با منشاء محلی قابلیت انتقال در هوای اراک را دارند.
تالاب میقان مهمترین کانون بحرانی فرسایش بادی دارای مطالعات فنی در استان مرکزی است که مساحت این کانون 12 هزار هکتار است و میزان فرسایش بادی آن در هر هکتار 100 تن در سال است.
شرایط اقلیمی اراک به گونه ای است که این منطقه در بسیاری از موارد در فصول سرد سال با پدیده وارونگی دما مواجه می شود.
کلانشهر اراک از ابتدای امسال تاکنون 52 روز با کیفیت ناسالم را در کارنامه خود به ثبت رسانده است.
3005/6013/خبرنگار: معصومه صفری *** انتشار دهنده:مژگان حیدریانتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید