خانه / اخبار روز / ۱۰ تجربه برای جلوگیری و درمان کرونا

۱۰ تجربه برای جلوگیری و درمان کرونا

به گزارش ایسنا، جعفر محمدی در عصر ایران نوشت: «من نه پزشکم و نه اطلاعات خاصی در این باره دارم. آن چه می‌نویسم، چیزهایی است که از برخی پزشکان و بیمارانی که درگیر کرونا شده و بهبود یافته‌اند، یاد گرفته‌ام و خودم نیز تا حد امکان می‌کوشم رعایت‌شان کنم. بی‌انصافی دانستم در این شرایط، دانسته‌های اندکم را با شما در میان نگذارم؛ هر چند که تکراری هم باشند. تاکید می‌کنم که اینها صرفاً آموخته‌های شخصی من است و هر کسی باید با توجه به شرایط خودش و با مشورت پزشکش عمل کند:

۱- کرونا ضعیف‌کش است. تا می‌توانید سیستم ایمنی بدن‌تان را تقویت کنید. یکی از پزشکان می‌گفت بخش قابل ملاحظه‌ای از افرادی که بر اثر کرونا فوت می‌کنند، دچار فقر غذایی بوده‌اند. نه این که فقیر مادی باشند بلکه ممکن است متمول هم بوده باشند ولی غذاهای مفید و مغذی کم می‌خوردند. لذا حتماًحتماً میوه، سبزی و سایر مواد غذایی مفید را در برنامه غذایی‌تان قرار دهید و از هله‌هوله خوری و فست‌فود بپرهیزید. تا اطلاع ثانوی هر چه می‌خورید اول بررسی کنید که آیا مفید است یا خیر. آب خیلی سرد هم نخورید؛ تا جایی که ممکن است نوشیدنی‌های گرم بخورید.

۲- دمنوش‌های سنتی به‌ویژه آویشن، پونه، بابونه گاوی (با بابونه معمولی متفاوت است)، سرخارگل، دارچین و زنجبیل را به طور روزانه مصرف کنید. جنسینگ خوب هم اگر پیدا کردید، مصرف کنید. بهتر است برای شیرین کردن دمنوش‌تان از عسل استفاده کنید ولی هرگز عسل را در آب جوش نریزید، بلکه وقتی حرارت دمنوش به حد خوردن تقلیل یافت، عسل را به آن اضافه کنید. اگر در طول روز، دم کردن دمنوش برایتان سخت است، می‌توانید صبح دم کنید و داخل یک بطری بریزید و در طول روز، آرام‌آرام بنوشید یا در چایی‌تان، کمی پودر زنجبیل یا دارچین بریزید.

۳- داروهای تقویت سیستم ایمنی را از داروخانه‌ها تهیه و به طور روزانه مصرف کنید؛ به‌ویژه ویتامین C که نقش موثری در تقویت سیستم ایمنی بدن دارد. هر روز به اندازه ۱۰۰۰ میلی‌گرم ویتامین C بخورید. قرص جوشان یا معمولی‌اش در همه داروخانه‌ها موجود است. همچنین روزانه یک قرص ویتامین D هزار مصرف کنید. برخی از پزشکان هم می‌گویند ماهانه یک عدد قرص ویتامین D پنجاه هزار بخورید. می‌توانید آزمایش بدهید تا ببینید کدام ویتامین‌ها در بدن‌تان کم است و با نظر پزشک‌تان مصرفشان کنید.

۴- برخی از دوستان و بستگان آنها که به کرونا دچار شده بودند، با صلاح‌دید پزشک‌شان، روزانه چندین بار بخور جوش شیرین گرفته و با آن چندین بار نفس عمیق کشیده‌اند. دست کم چهار نفر را مستقیم و غیر مستقیم می‌شناسم که گفته‌اند این روش برایشان مفید بوده است.

۵- کرونا در افراد مختلف با علائم گوناگونی بروز می کند، مثل بدن درد، اسهال، تب، از بین رفتن حس بویایی و چشایی و … ؛ هر گونه حالت غیر عادی در بدن‌تان را جدی بگیرید و فوراً به پزشک مراجعه کنید. تشخیص به‌موقع کرونا می‌تواند در درمان آن موثر باشد. هیچ گونه بیماری را پشت گوش نیندازید.

۶- تمرینات تنفسی را به طور روزانه انجام دهید.

۷- در خانه یا اداره و جلسات و … که کولر روشن است، حتماً یکی از پنجره‌ها را باز کنید تا هوا به بیرون جریان پیدا کند. هنگام روشن کردن کولر خودرو نیز گوشه شیشه ماشین را پایین بکشید.

۸- امکان ابتلای بچه‌ها را هم جدی بگیرید و مراقبت کنید که بیرون از خانه ماسک داشته باشند.

۹- هر چه را از بیرون به خانه می‌آورید، حتی‌المقدور با مایع ظرفشویی بشویید یا ضد عفونی کنید.

۱۰- «فشم» را جدی بگیرید: فاصله ۲ متری با دیگران، شست‌وشوی مکرر در مکرر دست‌ها با آب و صابون، ماسک. این سه اصل، واقعاً واقعاً حیاتی هستند:

– هر جایی تراکم انسانی دیدید، فوری فاصله بگیرید. در صف‌ها با فاصله از نفر قبلی بایستید. در جلسات با فاصله مناسب از همدیگر بنشینید.

– حتی‌المقدور از خانه بیرون نروید. به دیدار بزرگ‌ترها که می‌روید، ماسک داشته باشید و با فاصله مناسب از آنها بنشینید. بوسیدن و بغل را هم بگذارید برای بعد.

– حتماً بیرون خانه، مایع ضدعفونی‌کننده همراه‌تان باشد.

– موقع خریدن ماسک توجه کنید که حتماً سه لایه باشد. اگر یک بسته ماسک می‌خرید، ابتدا یکی‌اش را بشکافید تا مطمئن شوید که سه لایه دارد. اگر ماسک خانگی هم درست می‌کنید، از سه نوع پارچه مختلف برای ایجاد لایه‌های سه‌گانه ماسک استفاده کنید.»

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید