خانه / دسته‌بندی نشده / ۶۰ درصد جمعیت بالای 18 سال خراسان شمالی چاق هستند

۶۰ درصد جمعیت بالای 18 سال خراسان شمالی چاق هستندسیداحمد هاشمی یکشنبه در نشست خبری کمپین پیشگیری از چاقی اظهار کرد: از مجموع افراد دچار اضافه وزن و چاق 22.7 درصد در سن 45 تا 60 سال قرار دارند.
وی با بیان اینکه مصرف بیش از حد کالری انسان را به سمت چاقی می برد افزود: مصرف بیش از مواد قندی و شیرین باعث افزایش فشار خون و اضافه وزن می شود که هر دو از عوامل ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی است.
وی گفت: برای پیشگیری از اضافه وزن و چاقی کل قند و شکر مصرفی از برنامه روزانه باید کمتر پنج گرم در روز باشد.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی اظهار کرد: یکی از مهم تریرن دلایل ابتلا به دیابت مصرف زیاد قند و شکر و مواد شیرین است، انواع شیرینی، شکلات، نوشابه های گازدار، آب میوه های صنعتی که قند افزودنی دارند، شیرهای طعم دار، شیر کاکائو و شیر شکلات، پاستیل، کیک و کلوچه و بیسکوئیت از مهمترین منابع مصرف قندی هستند.
هاشمی اظهار کرد: مصرف بیش از حد مواد قندی و شیرین کارایی انسولین در بدن را ضعیف می کند و موجب ابتلا فرد به بیماری دیابت و یا انباشته شدن چربی در کبد می شود.
وی افزود: برای پیشگیری از دیابت سازمان جهانی بهداشت توصیه می کند قند و شکر مصرفی روزانه حداکثر پنج درصد انرژی مورد نیاز روزانه را تامین کند.
وی در خصوص مصرف روغن و چربی نیز گفت: مصرف زیاد مواد پر چرب به خصوص چربی های حیوانی، خطر بروز سرطان سینه و سرطان پروستات را افزایش می دهد، مصرف آن را محدود کنید.
هاشمی گفت: برای پیشگیری از اضافه وزن، چاقی، بیماری های قلب و عروقی و سرطان ها مصرف انواع روغن و چربی را کاهش دهید.
این مسئول اظهار کرد: مصرف غذاهای آماده و فست فود ها از جمله سوسیس، کالباس را که چربی زیادی دارند کاهش دهید.
وی افزود: به جای غذاهای سرخ شده که مقدار زیادی روغن دارد از غذاهای آب پز، بخار پز و کبابی استفده کنید، در صورت تمایل به سرخ کردن غذا را به مدت کم و حداقل روغن مخصوص سرخ کردنی فقط تفت دهید.
هاشمی اظهار کرد: مهم‌ترین مسئله که می‌تواند در این زمینه موردتوجه قرار داد الگوی غذایی مردم است؛ چراکه مصرف بیش از حد و اندازه قند، نمک و چربی عوامل خطر تغذیه‌ای به شمار رفته و سبب ابتلا به اضافه‌وزن و چاقی می‌شود.
به گفته مدیرکل ثبت احوال خراسان شمالی 911 نفر در این استان طی هفت ماه امسال به علت بیماری های قلبی و عروقی فوت شده اند که از این تعداد 477 مورد را مردان و 434 مورد را زنان تشکیل می دهند.
علی زاهدی نیا اظهارکرد: علت نخست فوت در این استان طی هفت ماهه سال جاری، مربوط به بیماری های قلبی و عروقی است.
3007/ 6042/ خبرنگار: ربابه صانعی ** انتشار دهنده: سید حسین قدسیانتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید