خانه / دسته‌بندی نشده / 10 دانشگاه و واحد پژوهشی برتر کشور به تراز بین المللی ارتقا می یابند

10 دانشگاه و واحد پژوهشی برتر کشور به تراز بین المللی ارتقا می یابندبه گزارش ایرنا، سعید سمنانیان روز دوشنبه در جلسه بررسی شاخص های ارزیابی ارتقای دانشگاه ها به تراز بین المللی در دانشگاه تبریز افزود: ایجاد تحول در روند معمول و روزمره نظام دانشگاهی، تاثیر برروی فضای آکادمیک و سرعت بخشی به حرکت علمی موجود کشور، تزریق امید هرچه بیشتر در جوانان و اقشار دانشگاهی و جذب افراد مستعد و توانمند در بین اساتید و دانشجویان و صرف زمان بیشتر در فعالیت های علمی از جمله اهداف این طرح است.
وی ادامه داد: جلوگیری از فرار مغزها، جذب متخصصان توانمند ایرانی خارج کشور، افزایش ارتباطات علمی بین المللی و بهره گیری از علم دیگران، افزایش تربیت دانشجو برای کشورهای منطقه، ایجاد فضای رقابت علمی در بین دانشگاهیان، سوق دانشگاه ها و پژوهشگاه ها به موسسات نسل سوم و جامعه محور و تاثیر غیر مستقیم در رشد دیگر دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی کشور از دیگر اهداف آن است.
رییس دانشگاه تبریز نیز در این نشست، گفت: در سال های گذشته در بین یک هزار دانشگاه دنیا اسمی از دانشگاه های ایران وجود نداشت ولی امروزه با تلاش اساتید و دانشمندان کشور 14 تا 18 دانشگاه ایران در میان دانشگاه های تاثیر گذار دنیا قرار دارند.
محمدرضا پورمحمدی در ادامه با اشاره به تولید علم و فناوری در دانشگاه تبریز و تاثیر آن در رتبه بندی های معتبر بین المللی افزود: بر همین اساس در رتبه بندی اخیر تایمز 18 دانشگاه از ایران در این فهرست قرار داشتند که دانشگاه تبریز در میان دانشگاه‌های جامع به همراه دانشگاه تهران با قرار گرفتن در رده 601 تا 800 جایگاه نخست کشور را کسب کرده است.
وی با بیان اینکه در دنیای امروز رمز بقای هر کشور و ملتی به میزان توسعه علم و فناوری وابسته است، اظهارکرد: با توجه به این راهبرد، دولت باید برای رقابت دانشگاه های کشور در تراز بین المللی، زیرساخت های لازم را فراهم نماید.
دانشگاه تبریز در سال 1325 شمسی با 2 دانشکده ادبیات و پزشکی کار خود را آغاز کرده و در زمان کنونی با داشتن بیش از 21 دانشکده، 10 پژوهشکده و گروه پژوهشی، 5 قطب علمی، بیش از 800 نفر عضو هیات علمی، 24 هزار دانشجو و هزار پرسنل اداری در 209 رشته دکتری تخصصی، 322 رشته کارشناسی ارشد، 164 رشته کارشناسی و 4 رشته کاردانی در تربیت نیروی انسانی ماهر و متخصص فعال است.
خبرنگار: مینا بازگشا ** انتشار: پرویز انصاری
6120/3071انتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید