خانه / اخبار روز / 4 روستای خراسان رضوی در اولویت تشکیل خانه کار و فرهنگ روستایی

4 روستای خراسان رضوی در اولویت تشکیل خانه کار و فرهنگ روستایی

افشین تحفه‌گر با اعلام این مطلب افزود: با راه‌اندازی طرح خانه‌های کار و فرهنگ روستایی از طریق توانمندسازی، برنامه‌ریزی مشارکتی و اقدامات حمایتی با محوریت فرهنگ، مجموعه‌ای از کسب و کارهای روستایی به صورت متمرکز یا غیر متمرکز تشکیل می‌شود.

وی ادامه داد: درمرحله اول در 50 روستای کشور این طرح به صورت آزمایشی تشکیل می شود و در صورت موفقیت پس از اصلاح و بهبود برای اجرا در سال‌های بعد در روستاهای متقاضی برنامه‌ریزی می شود.

تحفه‌گر افزود: در خراسان رضوی روستاهای حصار زبرخان نیشابور، سیدآباد خوشاب، ابوی سان جغتای و فدافن کاشمر در اولویت تشکیل خانه کار فرهنگ روستایی کشور قرار گرفتند.

معاون فرهنگی و رسانه‌ای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی یادآور شد: این طرح چهار جانبه و فی ما بین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارت کشور، معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری و صندوق کارآفرینی امید است.

تحفه‌گر با اشاره به اینکه گسترش کارآفرینی در روستاها یکی از ساده‌ترین راه‌های نیل به توسعه روستایی است، گفت: توسعه‌ روستایی بایستی براساس توسعه‌ بر پایه فرهنگ باشد، زیرا زمینه‌های فرهنگی در روستا در جلوگیری و پیشبرد توسعه مهم است.

وی افزود: با چنین نگاهی، راه‌اندازی “خانه‌های کار و فرهنگ روستایی” برای شکل‌گیری مجموعه‌های ترکیبی کسب و کارهای روستایی با توجه به عنصر فرهنگ در چارچوب مفهومی، کسب و کارهای ترکیبی روستایی، فرهنگ به مثابه ملات انسجام‌بخش کسب و کارهای روستایی، راه‌اندازی کسب و کارهای روستایی در چارچوب الگوی توسعه‌ اجتماع‌محور محلی و توسعه مبتنی بر زیست پایدار قابل تبیین است.

معاون فرهنگی و رسانه‌ای اداره کل  فرهنگ وارشاد اسلامی خراسان رضوی از اهداف کلی این طرح توسعه روستایی و ایجاد فرصت‌های شغلی جدید برای روستاییان نام برد و افزود : احیاء دانش‌ها، آیین‌ها و مشاغل بومی و به کارگیری آن در کارآفرینی، افزایش مشارکت روستاییان در برنامه‌ریزی توسعه محلی، افزایش مهارت‌های کاری و دانش کارآفرینی روستاییان و کمک به زیست پایدار روستایی از دیگر اهداف این طرح است.

بر اساس گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی، تحفه‌گر با اشاره به اینکه مشارکت در این طرح داوطلبانه است و آمادگی روستا برای مشارکت در طرح باید سنجیده شود، گفت: موافقت و همکاری شورای اسلامی و دهیاری، موافقت نهادهای فرهنگی مثل کتابخانه، آمادگی سرمایه‌گذار یا سرمایه‌گذاران برای مشارکت در طرح و آمادگی مردم از شرایط دیگر مشارکت این طرح است.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید