خانه / دسته‌بندی نشده / 500 پروژه دردست انجام رویان وگام های رو به جلو درسلول های بنیادی

500 پروژه دردست انجام رویان وگام های رو به جلو درسلول های بنیادیدکترعبدالحسین شاهوردی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا افزود: سلول های بنیادی، بیوتکنولوژی، همانندسازی، حیوانات تراریخت، رده های سلول های تراریخت و ناباروری از جمله موضوعانی است که محققان این مجموعه در حال فعالیت هستند.
وی به موفقیت های رویان در زمینه های ناباروری، همانندسازی و سلول های بنیادی از زمان راه اندازی این مجموعه تاکنون اشاره کرد و گفت: محققان این مرکز با تحقیق و پژوهش های کاربردی، توانستند به پروتکل های درمانی در برخی حوزه ها از جمله ناباروری دست یابند و آنها را اجرایی کنند.
شاهوردی ادامه داد: این دستاوردها علاوه بر ارائه خدمات درمانی مناسب به مردم، سبب کاهش آلام و هزینه های درمانی آنان و همچنین اعتلای کشور در حوزه سلامت شده است.
سرپرست پژوهشگاه رویان همچنین یکی از اقدامات در دستور کار این مجموعه را توسعه همکاری های بین المللی علمی برشمرد و هدف از آن زمینه سازی برای تحقیق و پژوهش بیشتر در این پژوهشگاه اعلام کرد.
وی از فعالیت های تحقیقاتی مشترک با مراکز بین المللی معتبر خبر داد و گفت: هرچند هم اکنون هم تبادل استاد و دانشجو انجام می شود اما در تلاش هستیم در آینده آن را توسعه بدهیم.

** فعالیت پژوهشگاه رویان در شش حوزه سلول های بنیادی
شاهوردی با اشاره به این که موضوعات سلول های بنیادی بسیار گسترده و متنوع است، ادامه داد: پژوهشگاه رویان تمرکز خود را در 6 حوزه سلول های بنیادی قرار داده که عصب، استخوان و غضرف، قلب، کلیه و چشم از جمله آنهاست.
سرپرست پژوهشگاه رویان ادامه داد: با توجه به محدودیت امکانات، نیرو و حمایت های لازم و ضرورت ارائه خدمات مناسب به مردم، به صورت جدی ورود این حوزه ها شدیم و به موفقیت های خوبی هم دست یافتیم.
شاهوردی افزود: نظر به این که انباشت علم و دانش در خیلی از زمینه ها و موضوعات در این مجموعه شکل گرفته، لذا شرکت های دانش بنیانی در پژوهشگاه رویان راه اندازی شده تا اندوخته های علمی را در برخی از موضوعات به نتیجه مطلوب برسانند.
وی، تعداد شرکت های دانش بنیان این مجموعه را سه شرکت اعلام کرد و گفت: 3 صندوق سرمایه گذاری خطرپذیر هم در این مجموعه تشکیل شده تا زمینه گسترش تجاری سازی ایده های علمی فراهم شود.

**رویان پرچمدار استفاده از سلول های بنیادی
وی، با اشاره به این که رویان در زمینه استفاده از سلول های بنیادی پرچمدار در کشور است، گفت: استفاده از سلول های بنیادی برای درمان بیماران صعب العلاج، علم جوانی در جهان است که ما هم همپای دنیا در این زمینه حرکت کردیم و به موفقیت های خوبی دست یافتیم.
سرپرست پژوهشگاه رویان ادامه داد که این دانش در کشور توسعه خوبی پیدا کرده و از این طریق توانسته خدمات درمانی مناسبی به برخی از بیماران ارائه کند.
وی به موفقیت های رویان در زمینه ناباروری اشاره کرد و گفت: این مجموعه با تحقیق و پژوهش کاربردی توانست به نیاز جامعه در این زمینه پاسخ مثبت دهد. در اوایل راه اندازی پژوهشگاه رویان این دسته از بیماران برای درمان ناباروری به خارج از کشور می رفتند اما امروزه ما میزبان تعدادی قابل توجهی بیمار از کشورهای خارجی هستیم.
پژوهشگاه رویان هشتم خرداد ماه سال 1370 به عنوان مرکز جراحی محدود با هدف ارائه خدمات درمانی به زوج‏‌ های نابارور و پژوهش و آموزش در زمینه علوم باروری و ناباروری توسط زنده یاد دکتر سعید کاظمی آشتیانی و گروهی از پژوهشگران و همکارانش در جهاد دانشگاهی علوم پزشکی ایران تاسیس شد.
پژوهشگاه رویان در سال‏های 1377 و 1387 به ترتیب مجوز مراکز تحقیقات علوم سلولی و مرکز تحقیقات پزشکی تولید مثل را از شورای گسترش دانشگاه‏ های علوم پزشکی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی دریافت کرد و آبان ماه 1388 شورای گسترش آموزش عالی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با ارتقای آن از پژوهشکده به پژوهشگاه رویان موافقت کرده است.
این پژوهشگاه فعالیت‌ های پژوهشی و آموزشی و نیز درمانی خود را در قالب سه پژوهشکده شامل زیست شناسی و فناوری سلول‌های بنیادی، پزشکی تولید مثل و زیست فناوری و 2 مرکز خدمات تخصصی (مرکز درمان ناباروری و مرکز سلول درمانی) را با راهبرد از علم تا کاربرد، راه اندازی کرده و توانسته است در این زمینه ها به موفقیت هایی دست یابد.
علمی ** 1201 **1440
خبرنگار: عبدالکریم جبارپور** انتشار: گلشنانتهای پیام /*


دیدگاهتان را بنویسید