خانه / اخبار روز / 90 درصد خودروها استاندارد لازم در حوزه معاینه فنی را ندارند

90 درصد خودروها استاندارد لازم در حوزه معاینه فنی را ندارند

رضا میرزایی سه شنبه ششم خردادماه در در جلسه شورای سیاستگذاری حفظ حقوق بیت المال در اراضی ملی و منابع طبیعی استان مرکزی اظهار کرد: امسال تا 19 فروردین ماه به سبب سکون خودروها و دستورالعمل های ستاد مقابله با کرونا، شهر ارا ک با 19 روز پاک در بین تمام کلانشهرها پاک ترین شهر شناخته شد.

وی افزود: با دستور و ابلاغ استاندار در ۲۹ اسفندماه، استفاده از سوخت مازوت در نیروگاه شازند به پایان رسید.

مدیرکل محیط زیست استان مرکزی تصریح کرد: طبق مصوبه کارگروه کاهش آلودگی هوا، ۲۰ درصد از درآمد شهرداری‌ها به ایجاد کمربند سبز اختصاص می یابد.

میرزایی در خصوص توزیع بنزین یورو پنج از ابتدای سال 98 تصریح کرد: در حال حاضر تمام جایگاه های استان سوخت  یورو چهار و پنج را توزیع می‌کنند که نقش عمده ای در کاهش آلودگی هوای اراک داشته است. یکی دیگر  از معضلات آلودگی هوا بحث معاینه فنی خودروهاست که ۹۰ درصد از خودروها استانداردهای لازم را ندارند، اما از سوی مرکز معاینه فنی خودرو تاییدیه دریافت می کنند.

وی در خصوص طرح کاهش آلودگی هوای اراک نیز با بیان اینکه مطالعات این طرح در سال 83 آغاز شده بود گفت: طرح جامع کاهش آلودگی هوای شهر اراک نیازمند بازنگری است تا سهم آلایندگی واحدهای تولیدی نیز مشخص شود. در این راستا قرارداد لازم منعقد و از سوی سازمان مدیریت و برنامه ریزی اعتبار لازم لحاظ شده است.

مدیرکل محیط زیست استان مرکزی اضافه کرد: ۸۰ درصد تالاب میقان به واسطه  بارندگی ها آبگیری شده و در حال حاضر تالاب میقان کانون ریزگردها نیست.

وی اظهار کرد: بحث احداث بادشکن غیر زنده به مساحت ۶۸ هکتار و هرس و جوانسازی هزار هکتار گونه های گیاهی و هزار هکتار نهال و … از جمله برنامه های سال جاری در راستای کاهش آلودگی هواست.

حمیدرضا نوازنی مدیرکل دفتر فنی استانداری مرکزی نیز در این جلسه در پاسخ به صحبت های مدیرکل محیط زیست استان مرکزی مبنی بر اینکه بیش از 90 درصد خودروهایی که معاینه فنی دریافت می کنند استانداردهای لازم را پاس نمی‌کنند، اظهار کرد: تنها در مقطعی از زمان معاینه فنی در سطح کشور خرید و فروش می‌شد که مشکلاتی به همراه داشت، اما در حال حاضر با توجه به سیستمی شدن این مهم و نظارت از سوی سیستم مرکزی، این مورد در کشور کنترل می‌شود و هیچ خودرویی بدون پاس کردن مراحل لازم، معاینه فنی دریافت نمی کند البته گاهی ممکن است کاربر مسئول در آن زمان مقداری اهمال کند اما در مجموع این حرف منصفانه نیست.

وی افزود: برخی خودروهای عمومی به دلیل فرسودگی و عمر بالای 10 سال، مشکل معاینه فنی دارند و باید از رده خارج شوند که به دلیل هزینه بالای جایگزینی فعلا امکان جایگزینی آنها وجود ندارد، اخیرا هم رانندگان اتوبوس های شهری معترض شده و اظهار کردند که قراردادشان با شهرداری تمام شده پس باید شهرداری آنها را رها کند اما به سبب اینکه شهرداری جایگزین برای این مهم ندارد اجازه لغو قرارداد را نمی دهد.

مدیرکل دفتر فنی استانداری مرکزی در خصوص ساماندهی ورودی شهرها بیان کرد: در این خصوص سال 90 با صرف هزینه یک میلیارد تومانی مطالعه در خصوص ورودی های شهر اراک انجام و طرحی با تمام جزئیات اجرایی ارائه شده اما متاسفانه این طرح مورد استفاده قرار نگرفته چراکه انجام این مهم نیازمند هزینه و جدیت است.

نوازنی بیان کرد: گاهی اوقات شهرداری ها عوارض آلایندگی را در جای خود هزینه نمی‌کنند و بخشی از این اعتبارات صرف امور دیگر می‌شود که در این راستا محیط زیست باید پیگیر این سهم و صرف آن در جای مناسب باشد.

وی در خصوص ساخت و سازهای غیرمجاز گفت: به دلیل تخطی و تجاوز از قانون در این حوزه، اخیرا حوزه عمرانی وزارت کشور دستور تشکیل کارگروهی به منظور مقابله با ساخت و سازهای غیرمجاز ابلاغ کرده که این کارگروه به زودی در استان تشکیل خواهد شد.

به گزارش ایسنا، مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی نیز گفت: در دو سال گذشته هزار و ۴۰۰ هکتار درختکاری انجام شده و اکنون حفظ و نگهداری از درختان باید مد نظر قرار گیرد، اختصاص پنج میلیارد ریال اعتبار برای این مهم پاسخگو نیست.

غلامحسین محمدی افزود : در راستای حفظ و حراست از درختان نیازمند اختصاص اعتبار بیشتری از بودجه عمومی هستیم و یا اینکه باید سه واحد بزرگ تولیدی شهرستان شازند تعامل و همکاری مناسبی در این خصوص داشته باشند.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید