خانه / وبلاگ / HDR در تلویزیون چیست و معرفی بهترین تلویزیون‌ها دارای HDR

HDR در تلویزیون چیست و معرفی بهترین تلویزیون‌ها دارای HDR

به گزارش ایسنا، بنابر اعلام سلام بابا، در صورتی که دو تلویزیون را در کنار هم قرار دهید، دستگاهی که نسبت کنتراست بهتر و دقت رنگ بالاتری دارد در کنار تلویزیون دیگری که از رزولوشن بالاتر (تعداد پیکسل بیشتر) بهره می‌برد بیشتر به چشم آمده و در واقع برای بینندگان جذاب‌تر خواهد بود. تصویر نمایش داده شده بر روی چنین تلویزیونی برخلاف رزولوشن پایین، طبیعی‌تر و واقعی‌تر خواهد بود. به بیان دیگر یک تلویزیون با رزولوشن تمام اچ‌دی اما با نسبت کنتراست خوب و دقت رنگ بالا همواره می‌تواند یک تلویزیون با رزولوشن ۴K و نرخ کنتراست و دقت رنگ حد متوسط را شکست دهد.

طرز کار HDR

همان‌طور که از معنی HDR مشخص است، فعال کردن آن موجب افزایش محدوده‌ی دینامیکی تصاویر می‌شود. در عکاسی منظور از محدوده‌ی دینامیکی، نسبت روشنی تصویر به تاریکی آن است. برای استفاده از HDR به جای یک تصویر به ۳ تصویر نیاز داریم، هر تصویر با میزان جذب نور (یا اسکپوژر) متفاوتی گرفته شده و لذا جزئیات بخش‌های تاریک و روشن در این ۳ تصویر، متفاوت است.

با استفاده از یک نرم‌افزار ویرایش تصویر می‌توان بهترین بخش‌های هر یک را مشخص کرد و ۳ عکس گرفته شده را با هم ترکیب کرد. در گوشی‌هایی که دارای قابلیت HDR هستند، انتخاب نواحی مناسب هر عکس و ترکیب آنها، توسط گوشی صورت می‌گیرد.

معمولاً تصویری که حاصل استفاده از HDR است، به آنچه ما توسط چشم خود می‌بینیم، قرابت بیشتری دارد و در واقع جزئیات بخش‌های تاریک و روشن آن، بیشتر است.

با فعال کردن HDR طبیعی است که عکاسی با تأخیر صورت بگیرد چرا که باید کمی صبر کنیم تا حداقل سه تصویر گرفته شده، پردازش و ترکیب شوند.

به یک مثال تصویری توجه کنید تا موضوع روشن شود:

البته توجه داشته باشید که این تصاویر توسط یک گوشی گرفته نشده بلکه هدف ارائه‌ی مثالی برای روشن شدن موضوع است. برخی از عکاس‌های حرفه‌ای با دوربین‌های DSLR نیز نسبت به ساخت تصاویر HDR اقدام می‌کنند. اما با این دوربین‌ها آنها معمولا ۳ تا ۵ عکس مختلف را گرفته و سپس خودشان با کمک نرم‌افزارهای ویرایش عکس مانند فوتوشاپ نسبت به ساخت تصویر HDR نهایی اقدام می‌کنند.

این قابلیت چگونه کار می‌کند؟

تلویزیون سونی X۹۵۰۰G

Type : LED                 Sub-Type : VA                 Resolution : ۴k               Sizes : ۵۵-۶۵-

HDR همه چیز در مورد رنگ و نکات برجسته است ، بنابراین برای کسانی که تلویزیون را با بهترین دقت رنگ در زمانی که ان را از جعبه خارج می کنند می خواهند، سونی X۹۵۰۰G بهترین تلویزیون HDR برای دقت رنگ بالا است. این مدل جانشین Sony X۹۰۰۰F است که عملکرد کلی مشابه و تصویر بسیار دقیقی را ارائه می‌دهد. اما از آنجا که مدل سال گذشته است، پیدا کردن آن سخت است. X۹۵۰۰G دارای طیف گسترده‌ای از رنگ‌ها است و می‌تواند بسیار روشن باشد، بنابراین عملکرد HDR چشمگیر را پر از رنگ‌های واضح و برجسته می‌کند. این تلویزیون سونی به لطف نسبت کنتراست بومی بالا و پشتیبانی از لوکال دایمینگ و عملکرد عالی در اتاق تاریک، در کل عالی است.

تلویزیون HDR سامسونگ Q۷۰R

Type : LED                 Sub-Type : VA                 Resolution : ۴k               Sizes : ۵۵-۶۵-

اگر دوست دارید بازی های HDR را با تلویزیون خود بازی کنید و متوجه می شوید که عملکرد بازی Sony X۹۵۰۰G برای شما چندان مناسب نیست ، پس Samsung Q۷۰R QLED را تهیه کنید. البته شما همان دقت رنگ استثنایی را زمانی که این مدل را از جعبه خارج می کنید، دریافت نمی کنید و مانند تلویزیون سونی قابلیت Dolby Vision را پشتیبانی نمی کند. این تلویزیون از HDR ۱۰+ پشتیبانی می کند. این تلویزیون سامسونگ برای تماشای فیلم های HDR فوق العاده و حتی بهتر از بازی HDR است. تاخیر ورودی بسیار کمی دارد و از نرخ تجدید متغیر FreeSync پشتیبانی می کند. همچنین برای بازی های قدیمی‌تر و با نرخ فریم پایین، از تاخیر ورودی کمتری برخوردار است .

تلویزیون ال جی   C۹ OLED

Type : OLED                 Sub-Type : WRGB               Resolution : ۴k               Sizes : ۵۵-۶۵-

LG B۹ OLED بهترین تلویزیون ۴k برای تماشای فیلم های HDR یا بازی های HDR است. دقیقاً مانند LG C۹ OLED ، که بسیار مشابه‌اند اما کمی گران تر است، این تلویزیون ال جی به لطف پنل OLED خود که می تواند پیکسل ها را بطور جداگانه خاموش کند در اتاق تاریک عملکرد عالی دارد و رنگ مشکلی عمیقی را نمایش می دهد. دقیقاً مانند همه OLED ها ، این تلویزیون دارای زاویه دید عالی و طیف گسترده ای از رنگ های برجسته است که می تواند تعداد زیادی رنگ را به نمایش بگذارد.
با این حال همه تلویزیون های OLED خطر سوختن دائمی را دارند البته این اتفاق زمانی ممکن است پیش بیاید که شما یک تصویر ثابت را روی تلویزیون نمایش داده و آن را برای چندین ساعت به حال خود رها کنید و این مشکل برای کسانی که بطور نرمال از تلویزیون استفاده کنند پیش نمی آید. روشنایی در تلویزیون های OLED با تغیر محتوای نمایش داده شده تغیر می کند. صحنههای با روشنایی زیاد به دلیل ویژگی Automatic Brightness Limiter نمیتوانند خیلی روشن نمایش داده شوند.

انتهای رپرتاژ آگهی

دیدگاهتان را بنویسید